Pěstování zázvoru

Ačkoliv není běžně k dostání jako normální pokojové rostliny, jeho pěstování je snadné. I přes to je ale třeba se mu přeci jenom trochu věnovat, ale chceme-li ho pěstovat, tak by nás to překvapovat nemělo. První krok je nejdůležitější a také nejsnadnější. Samotná koupě zázvorového oddenku. Aby jak se říká „z něho něco bylo“ je třeba, aby byl čerstvý, neseschlý a pupeny by na něm měly být snadno viditelné pouhým okem. Ještě před koupí samotného zázvoru, bychom si o něm ale samozřejmě něco měli zjistit.

Například to, že je vegetativní rostlina, což pro nás jako pro pěstitele znamená pouze to, že se rozmnožuje pouze z rozrůstajících oddenků. Půda, která se mu líbí, by neměla obsahovat kameny, které mohou působit deformaci oddenků a naopak by měla být měkká a schopná zadržovat vlhkost a tím tak získávat živiny pro rostlinu. Pro pěstování je důležitá vyšší teplota bez větších výkyvů. Dá se velice dobře pěstovat i doma v květináči. Více mu ale prospívá pohodlí skleníku a úplně nejvíce je spokojen v tropických oblastech kvůli dužnatému stonku. Když chceme zázvor pěstovat venku, tak bychom připravené řízky měli sázet na jaře a těsně pod povrch půdy. Skleník je pak o něco lepší a sázíme-li ho do květináče je třeba substrát a rašelina. Oddenek pak pouze položíme na tuto směs pupeny směrem nahoru a pak ještě oddenek opět touto směsí zasypeme, tak aby nebyl vůbec vidět.

Zhruba 2-3 týdny po dobu, kdy zázvor nebude vidět, je třeba, aby byl květináč na slunném místě. Potom je lepší ho přenést do stínu, protože ne příliš dobře snáší přímé slunce. Nejlepší voda na zalévání je dešťová, vlažná. Do misky provádíme zalévání denně. Občas je dobré půdu přihnojit, ale raději se vyhněte při přihnojování podzimním měsícům. Po nějaké době začne oddenek schnout, čehož se nelekejte. Nastal čas část rostliny sníst a část opět zasadit.