Recepty ze zázvoru

Zázvor a může být čerstvý, ale i sušený se často používá v kuchyni a nejčastěji v té indické. Užívá se v kombinaci s dalším kořením, což vede ke vzniku zajímavých chutí a variací. Na indické jídlo je univerzální recept. Nakrájet cibuli, (možno i česnek) smažit na oleji. Během smažení přidávat koření podle libosti, ale většinou takto: garam masala, což je speciální indická směs koření, římský kmín, samotný zázvor, který může být drcený, sušený nebo čerstvě nastrouhaný, kurkuma, koriandr, kari a možno přidat také chilli.

Po usmažení cibule přidejte nakládanou nebo uvařenou cizrnu a přilijte trochu vody. K cizrně lze také přidat hrášek, květák, brambory a klidně i maso. Omáčku můžete zahustit moukou. Nejlépe se hodí hladká. Omáčku je dobré podávat s chlebem, a pokud je trochu „ostřejší“ doporučuji zapíjet vodou.

Sýrovo-zázvorová omáčka

Co budeme potřebovat? Jedno balení měkkého sýru, česnek, máslo, 4 kusy baget a samotný čerstvý zázvor.

Jak postupovat? Rozmačkáme měkký sýr, nejlépe to půjde v misce vidličkou. Přidáme máslo. Česnek rozmačkáme a přidáme do sýrové hmoty, stejně tak i zázvor, který ale nemačkáme, ale rozkrájíme na malé kousky. Bagetky rozkrojíme po jejich délce a využijeme zdobící sáčky, s jejichž pomocí nastříkáme pomazánku. Ke každému kousku bagetky pak přiložíme plátek zázvoru.

Kuřecí prsa se zázvorem

Co budeme potřebovat? Sůl, pepř, hladkou mouku, 4 plátky kuřecích prsou, olej, zázvor, 4 plátky sýra.

Jak postupovat? Nejprve vezmeme kuřecí prsa, která omyjeme, osušíme a naklepeme. Osolíme, opepříme a obalíme v mouce, samozřejmě každý kousek zvlášť. Pak jednotlivé plátky zprudka osmahneme v oleji. Nyní vezmeme plátky prsou a dáme je do zapékací mísy. Na každý plátek dáme najemno nastrouhaný zázvor, který doplníme plátkem sýra. Celé dílo podlijeme vývarem a dáme zapéct na 5 minut do trouby. Hotová kuřecí prsa pak podáváme nejlépe s rýží.