Zázvor proti bolestem a chřipce

zázvor Zázvor patří doslova mezi magické rostliny, které jsou schopny pomáhat při různých nepříjemnostech a neduzích, kterými mohou lidé trpět. Jeho pozitivní účinky na lidský organismus jsou známy od nejstarších dob a určitě není špatné mít doma tento všelék v různých podobách. Pokud jej budete konzumovat v pravidelných intervalech, dočkáte se mnohem lepšího zdravotního stavu a měli byste se vyhnout bolestem hlavy, bolestem v oblasti břicha a dalším zdravotním komplikacím. Podívejme se tedy podrobněji, jakým způsobem zázvor pomáhá a na další aspekty týkající se jeho výběru a užívání.

Výběr a zpracování zázvoru

Nejdůležitější je jeho výběr. Ten by neměl být nijak uspěchaný. Mnozí lidé jsou ve stresu způsobeným psaním bakalářské práce, studiem anebo rodinnými problémy či jinými příčinami a snaží se sehnat jídlo co nejrychleji. Koupit tak mohou i zázvor, který kvalitativně určitě nebude stát za nic. Zejména ve velkých supermarketech mnohé kusy zázvoru trpí plísněmi anebo jsou nějakým způsobem mechanicky poškozeny.

Ideální je ho koupit čerstvý přímo ve specializovaných asijských prodejnách. Je samozřejmě možné ho koupit i v mletém stavu, nicméně jeho účinky rozhodně nebudou tak silné, jako je tomu u klasického čerstvého zázvoru. Je ideální ho zpracovat přímo jako součást čaje anebo do pokrmů. V obchodě zvolte spíše světlejší oddenky. Cena není nijak závratná a pohybuje se okolo 115 korun za kilogram.

Jaké jsou konkrétní účinky zázvoru

Zázvor patří mezi efektivní přírodní léčiva, která určitě stojí zato vyzkoušet. Jeho účinky jsou zejména antibakteriální a protizánětlivé. Pokud máte problémy s trávením, je navíc schopný pomoct i proti žaludečním nevolnostem. Trpíte-li cestovními cestovní i nevolnostmi, tak vám zázvor taktéž pomůže. Výborný je i při nevolnostech spojených s těhotenstvím. Funguje jako vynikající prevence proti chřipce a rýmě. Jeho pravidelná konzumace vede k tomu, že se těmto nepříjemným infekčním onemocněním vyhnete. Umí pomoct i při nepříjemných bolestech hlavy. Při jeho užívání se s bolesti hlavy nesetkáte a zázvor vám pomůže i ke kvalitní a ničím nerušené relaxaci. Máte-li zaměstnání, v němž se hodně stresujete, bude pro vás jeho užívání jako stvořené.

Nemusíte vařit, stačí zázvorový čaj!

Pokud se rozhodnete pro užívání zázvoru jako prevence, pak není nutné vařit, ale stačí obyčejný zázvorový čaj. Následující jednoduchý recept zvládne každý.

Budeme potřebovat:

  • 250 ml horké vody
  • 1 malou lžičku medu
  • trochu citronové šťávu
  • 1 malou lžičku čerstvého zázvoru

Postup přípravy čaje:

Čerstvý zázvor dáme do hrníčku a zalijeme horkou vodou okolo 80 stupňů Celsia. Pět minut by se měl ve vodě louhovat. Následně je nutné kousky přecedit a nechat čaj jemně vychladnout. Do čaje pak dáme malou lžičku medu a citronovou šťávu vymačkanou z čerstvého citronu. Volit lze ale i citrónový koncentrát.

Jak může ještě zázvor pomáhat

Zázvor je schopný pomoct i v jiných podobách. Umí efektivně pomoct osvěžit mysl a nebudete pociťovat únavu. Jinak ale není problém ponořit nohy do horké lázně, jejíž hlavní součástí je mimo horké vody právě zázvor. Na zázvoru si můžete i pochutnat, a to v podobě bonbónů anebo v kandovaném stavu. Trápí-li vás pálení žáhy, můžete po něm určitě sáhnout také. V kuchyni je skvělým kořením, která dá třeba masu vynikající chuť.